Ihab Darwish

Ihab Darwish

Jedyny emiracki kompozytor czerpiący inspiracje z muzyki filmowej oraz szeroko pojętej muzyki klasycznej. Wspierany przez rodzinę, a zwłaszcza matkę w wieku 10 lat rozpoczął samodzielną naukę gry na fortepianie i stopniowe odkrywanie świata muzyki. Darwish, dzięki tej niezależności mógł swobodnie rozwijać i doskonalić warsztat kompozytorski jak i indywidualny język muzyczny.
Jego własne studio nagraniowe, stworzona przez Darwisha przestrzeń działań artystycznych, wyposażona w najwyższej jakości sprzęt i instrumentarium, umożliwiła mu eksperymentowanie, eksplorowanie oraz tworzenie spektakularnych brzmień.

W 2017 roku na zaproszenie Fundacji Nahda, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej miała przyjemność nagrać w Alvernia Studios pod Krakowem debiutancki album Waves of my life z autorskimi kompozycjami Darwisha. Płyta została wydana na początku 2018 roku przez Universal Music. 14 marca z udziałem OAB oraz Chóru Polskiego Radia twórczość Emiratczyka miała światową premierę podczas międzynarodowego Festiwalu w Abu Dhabi (Abu Dhabi Festival). Tego samego roku Ihab Darwish otrzymał tytuł Pierwszego Gościnnego Kompozytora Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Kompozytor w swojej twórczości poprzez monumentalne brzmienie orkiestry bardzo mocno odwołuje się do zachodniej muzyki filmowej, nie zapominając o idiomie rodzimej muzyki arabskiej, choćby w postaci doboru instrumentarium – ud, ney, kanun; charakterystycznego rodzaju śpiewu, czy też odpowiednich skal muzycznych. Ten muzyczny eklektyzm balansuje na granicy dwóch kultur muzycznych Wschodu i Zachodu, tradycji i nowoczesności, potężnych patriotycznych i osobistych, wręcz intymnych motywów, tym samym odzwierciedlając wszystkie wpływy stylistyczne, kulturowe i emocjonalne, które ukształtowały muzyczną osobowość autora.

W poszczególnych kompozycjach artysta nawiązuje do osób, wartości, tradycji i historycznych wydarzeń, takich jak postać Szejka Zayeda Al-Nahyana – założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czy projektu modernizacji kierowanego przez Szejka Mohammada bin Zayeda Al-Nahyan, księcia koronnego Abu Dhabi i naczelnego dowódcy emirackich sił zbrojnych. Inne uniwersalne tematy, które podejmuje to rola kobiet w społeczeństwie, miłość, człowieczeństwo i tolerancja. Album Waves of my life zawiera wyjątkową, jedyną wokalną kompozycję Lawlaki, w nagraniu której wziął udział wybitny libański wokalista Sammy Clark, a autorem słów jest poeta Ghazi Murada.

Facebook Twitter Google+ Pinterest