02.11.2019 – Wolfgang Amadeusz Mozart,  Idomeneo, Darmstadt

02.11.2019 – Wolfgang Amadeusz Mozart, Idomeneo, Darmstadt

Fot. Christoph Rau

Począwszy od Uwertury, orkiestra staje się głównym bohaterem jednej z najwcześniejszych, a już niezwykle postępowej opery twórcy najpiękniejszych kantylen w historii muzyki, jednego z trzech wielkich klasyków wiedeńskich – Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Znaczenie i ekspresyjna siła chórów, zainspirowana liryczną tragedią Glucka odkrytą przez kompozytora w Paryżu, zapowiada jego późniejszą operę Magiczny flet.

Idomeneo KV 366, to trzyaktowa opera skomponowana jako Tragédie lyrique do libretta autorstwa Giambattisty Varesco. Premiera utworu odbyła się 29 stycznia 1781 roku w monachijskim Residenztheater.

Rozbudowana faktura orkiestrowa wskazuje na wielką innowacyjność wówczas 25-letniego Mozarta. To pierwsze dzieło, które przyniosło klasykowi: wielki rozgłos wśród jemu współczesnych krytyków muzycznych, przychylność wiedeńskiej publiczności i wielką popularność.

Dzieło – dotychczas rzadko wykonywane w repertuarze koncertowym – wybrzmi w interpretacji doświadczonego w repertuarze operowym i oratoryjnym Chóru Koncertowego Darmstadt, wybitnych solistów oraz pełniącej od 2011 roku rolę orkiestry rezydującej w Darmstadt – Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Zespół poprowadzi wielki interpretator chóralnych dzieł epoki klasycyzmu – Wolfgang Seelger.

Facebook Twitter Google+ Pinterest

Szczegóły

Miejsce:
Darmstadium, Schlossgraben 1, 64283 Darmstadt/Niemcy
Data koncertu:
sobota, 02 listopad 2019
Godzina:
18:00
W programie:

Wolfgang Amadeusz Mozart
Opera Idomeneo 

Wykonawcy:

Chór koncertowy Darmstadt
Wolfgang Seeliger – dyrygent
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Bilety:

Dostępne do zakupienia online

Cena od €25.40

Organizacja:

Konzertchor Darmstadt e.V., Mauerstr. 17, 64289 Darmstadt, Deutschland