29.11.2020 – Polskie wesele w ICE Kraków! –  Koncert ONLINE

29.11.2020 – Polskie wesele w ICE Kraków! – Koncert ONLINE

Pierwsze koncertowe prawykonanie operetki Józefa Beera w Polsce

Koncert on-line na playkrakow.com

Po austriackiej i niemieckiej premierze nadszedł czas na pierwsze w Polsce koncertowe prawykonanie napisanej w 1937 roku operetki niezwykle utalentowanego polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia – Józefa Beera. Jej zeszłoroczna inscenizacja w Linzu została nagrodzona Österreichischer Musiktheaterpreis. Polskie wesele zagości 29 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków!

„Polskie wesele” to operetka ciekawa nie tylko pod względem fabuły – dopełniają ją znakomicie brzmiące skoczne krakowiaki i mazury, smętne krakowiaki oraz dostojne polonezy.
To historia młodego, ukrywającego się w Austrii powstańca Bolesława, który gnany tęsknotą za ukochaną Jadzią decyduje się na nielegalny powrót do kraju. Wraca w momencie, kiedy jego bogaty wuj – hrabia Staszek Zagórski – uzyskuje zgodę na ożenek z Jadzią od jej zubożałego ojca, barona Mietka Ogińskiego. Sprawy się komplikują, nie tylko dlatego, że baron Mietek liczy na umorzenie weksli po ślubie hrabiego Staszka z Jadzią, ale także dlatego, że na dworze zjawia się poszukujący polskich wywrotowców rosyjski patrol pod dowództwem Korozowa. Na szczęście Zuzia, zarządczyni dóbr Ogińskich, ma głowę nie od parady i każe Jadzi zgodzić się na ślub ze Staszkiem, który w zamian za to miałby przekupić Korozowa i umożliwić Bolesławowi uniknięcie zesłania. Co wydarzy się dalej? Czy Jadzia i Bolesław będą jeszcze razem? Czy Bolesławowi uda się uniknąć zsyłki? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas koncertu, który odbędzie się 29 listopada o 18.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W polskim prawykonaniu koncertowym – z librettem przetłumaczonym przez Dorotę Krzywicką-Kaindel – wezmą udział soliści (Edyta Piasecka, Anna Bernacka, Wojciech Gierlach, Jacek Ozimkowski, Pavlo Tolstoy, Tomasz Rak), Chór Polskiego Radia oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Reżyserem światła będzie Ada Bystrzycka, a reżyserem dialogów – Andrzej Majczak.

Organizatorem koncertu jest Krakowskie Forum Kultury, a współorganizatorami – KBF i Centrum Kongresowe ICE Kraków. Koncert dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert odbywa się bez udziału publiczności i będzie transmitowany bezpłatnie za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW playkrakow.com i udostępniony na niej do końca roku. To pierwsza dostępna w całej Polsce miejska platforma pełna kultury, która powstała dla Miasta Krakowa. Operatorem PLAY KRAKÓW jest KBF.

Facebook Twitter Google+ Pinterest

Szczegóły

Miejsce:
Centrum Kongresowym ICE Kraków
Data koncertu:
niedziela, 29 listopad 2020
Godzina:
18.00
W programie:

Józef Beer
Operetka Polskie wesele

Pierwsze koncertowe prawykonanie w Polsce

Wykonawcy:

Soliści:

Edyta Piasecka
Anna Bernacka
Wojciech Gierlach
Jacek Ozimkowski
Pavlo Tolstoy
Tomasz Rak

Chór Polskiego Radia

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej

Dyrygent: Łukasza Borowicza