25.10.2023 –  Aleksandra Świgut – Portraits of Nature / Grieg & Chopin – Premiera płyty

25.10.2023 – Aleksandra Świgut – Portraits of Nature / Grieg & Chopin – Premiera płyty

Zainagurowany w 2023 roku przez VeloBank projekt stypendialny pn. VeloTalent rozpoczyna zakrojoną na szeroką skalę promocję najwybitniejszych polskich talentów muzycznych.
Pierwszą stypendystką jest laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych - Aleksandra Świgut, która w albumie pt. "Portraits of Nature" prezentuje niezwykle intensywne i zaangażowane interpretacje wybranych przez siebie utworów Griega i Chopina.
Początek płyty rozbrzmiewa Koncertem Fortepianowym a-moll Edvarda Griega, który solistka wykonuje wspólnie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Klauzy.

 "Nie pojmiesz wiecznego ruchu fal
Natury dźwięku, który cię przenika
Nie pojmiesz uczucia zamkniętego w głębokiej woni kwiatów Walczących z wiatrem płomieni słońca Radośnie tęsknego śpiewu ptaków
Czy można zrozumieć naturę poety?"

Hans Christian AndersenPortrety natury to moja pierwsza, osobista płyta, która powstała z głębokiej fascynacji muzyką moich ukochanych kompozytorów - Edvarda Griega i Fryderyka Chopina. Obaj poszukują piękna i prawdy poprzez sięgnięcie do tego co dla człowieka najdroższe – do natury.

Podróże do Norwegii pozwoliły mi zrozumieć duszę Skandynawów. Szacunek dla przyrody jest wpisany w kod genetyczny mieszkańców Północy. Norwedzy traktują ją osobowo - jak najlepszą przyjaciółkę - a troskę o nią uważają za swój moralny obowiązek. Natura to dla nich również sfera ducha, wolności, nigdy nieujarzmionego żywiołu i niepojętej dla człowieka tajemnicy. Wrażliwość skandynawskiego romantyka Edvarda Griega w niezwykły sposób połączyła się we mnie z duchem Fryderyka Chopina, którego twórczość naznaczona jest odwiecznym żalem za utraconą częścią własnej natury. Dla Chopina polskość była synonimem prawdy i wolności, a krajobrazy i muzyka dzieciństwa stały się największą inspiracją dla jego twórczości.

Ta polsko-norweska mieszanka wywołała w mojej wyobraźni lawinę osobistych wspomnień. Grając muzykę Griega i Chopina oczami duszy widzę pejzaże mojego dzieciństwa: Beskid Sądecki, dom otoczony ogrodem, las na wzgórzu, przecinająca szlaki górską rzekę. To tutaj odkrywałam w sobie duszę artysty i ciekawość poznania ludzkich emocji poprzez muzykę. Tutaj także zrozumiałam, że jedynie w prawdziwym połączeniu z drugim człowiekiem można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania, a środowisko jakie tworzymy wokół siebie jest dokładnym portretem naszej własnej natury.

Dziękując mecenasowi płyty za przywilej bycia pierwszą stypendystką w programie VeloTalent, życzę, aby ta płyta była dla Państwa wyjątkowym przeżyciem artystycznym.

Aleksandra Świgut

Szczegóły o płycie...

 

 

Facebook Twitter Google+ Pinterest